portal randkowy

portal randkowy
darmowy portal randkowy

niedziela, 23 marca 2014

Postawa człowieka

Lustrzane dywagacje, czyli  podwójna natura lustrzanego odbicia

„Świat nie jest ani dobry, ani zły sam w sobie. Wobec człowieka świat jest obojętny. Wszystko, co dzieje się wokół nas jest tylko odzwierciedleniem naszych myśli, uczuć, pragnień i działań. Świat to jedno wielkie lustro.” (Z przypowieści o lustrze )


Podwójna natura lustra


Jedni lubią swoje lustro, inni przed nim uciekają. Co sprawia, ze patrzymy tam chętnie a co powoduje, że unikamy spotkania z osoba, którą tam zobaczymy. Podwójna natura lustra pokaże naszą powierzchowność, ale  również  poprzez pryzmat wyglądu odkryje drugie dno - nasze emocje, poczucie bezpieczeństwa, postawy wobec innych i cechy osobowości.

Z postawy człowieka możemy wiele wyczytać…  

Zdaniem Roberta B. Cialdini lepiej być pięknym niż brzydkim. Mamy naturalną skłonność do przypisywania ludziom ładnym cech pochlebnych jak utalentowanie, sympatyczność, uczciwość i inteligencja. Podobnie dzieję się w wielu dziedzinach naszego życia, przykładowo przystojnym i z ładną prezencją łatwiej znaleźć zatrudnienie, częściej też głosujemy na atrakcyjnych polityków. Potwierdzają to badania naukowców kanadyjskich i amerykańskich, z  których również wynika, że atrakcyjni fizycznie zarabiają o 12 % więcej od swoich mniej ponętnych kolegów. Inne badania pokazują, że fizyczna atrakcyjność zwiększa szanse na uzyskanie pomocy w potrzebie, tu przypomnę o wpływie również koloru czerwonego w ubraniu, który wzmaga atrakcyjność osoby,  a zatem również przyciąga uwagę innych. Postawa i wzrost jest również czynnikiem wpływającym na postrzeganie danej osoby jako autorytetu i ma wpływ na uleganie mu.  Nawet przysłowiowy „łobuziak” może liczyć na darowanie kary, jeśli jest ładnym dzieckiem.  Reasumując  postawa człowieka i jego wygląd fizyczny  może mieć wpływ na osiągnięcie powodzenia w wielu życiowych sytuacjach.

Co komunikujemy naszymi postawami?

Ciało człowieka jest zatem lustrem naszych postaw interpersonalnych (lubię, nie lubię, unikam innych…), cech osobowości (jestem silny psychicznie, jestem słaby, zamknięty w sobie, otwarty na innych…), pozycję społeczną (zajmuję wysokie stanowisko, jestem nikim …), bieżących stanów emocjonalnych (jestem zestresowany, jestem wesoły, zły, boję się…).
Postawa fizyczna, proste plecy wskazują na to, czy dana osoba jest w dobrym nastroju czy złym. Stres przygnębienie lub rezygnację z życia  poznamy po opuszczonej głowie, zgarbionych plecach,  płytkim oddechu spowodowanym zaciśnięta przeponą. Złe samopoczucie również ujawni się zwisającymi ramionami, opuszczaniem wzroku w dół, charakterystycznym przechylaniem głowy w bok.
Dobra kondycja psychiczna powoduje automatyczne prostowanie pleców, energiczne ruchy, swobodny sposób bycia.


Po co i jak leczyć postawy?
Przyjmowanie niewłaściwej postawy jest komunikatem o złej kondycji człowieka, ale również może powodować choroby całego organizmu. Wśród wielu propozycji leczenia postaw ciekawe miejsce zajmuje technika Alexandra, metoda Fendenkraisa oraz pilates.
Technika Alexandra (australijskiego aktora) polega na utrzymanie odpowiedniej pozycji na linii głowa-szyja-kręgosłup. Zalecana liczba zajęć dla uzyskania odpowiedniej korekcji organizmu wynosi od 10 do 30 sesji. Są to zajęcia indywidualne rozpoczynane od prostych ruchów nauki prawidłowego chodzenia, stania, siadania poprzez uczenie dźwigania i wykonywania bardziej skomplikowanych czynności. Wskazane ćwiczenia uwalniają człowieka od napięć mięśniowych powodujących bóle pleców,  karku oraz kręgosłupa. Technika zyskała popularność wśród aktorów, muzyków i sportowców jako zmniejszająca zmęczenie oraz przywracająca uczucie odprężenia klatki piersiowej i części szyjnej. Ogólne zalety to również przywrócenie lepszego trawienia oraz nauka prawidłowego oddychania.
Odmienne  założenia przyjęła  metoda Feldenkraisa (fizyka i eksperta dżudo), która skupia się na odkrywaniu zaburzenia równowagi i przystosowaniu się do niego. Pomaga w  pozbywaniu się bólu stawów przy chorobach stwardnienia rozsianego, porażeniu mózgowym, udarze.
Pilates  opracowany przez niemieckiego sportowca, cyrkowca i fizjoterapeutę Józefa Pilatesa - proponowany jest dla tych, którzy chcą osiągnąć smuklejszą  sylwetkę oraz nabyć grację ruchów dzięki wzmocnieniu przyszkieletowych mięśni brzucha. Ćwiczenia wykonywane są według sześciu zasad: koncentracji, oddechu, kontroli, koncepcji centrum, płynności i precyzji ruchów. Ciało zostaje powoli rozciągane, a  wysiłek wykonywany jest przy wydechu. Pilates zdominowany przez kobiety generuje pytanie - czy jest to metoda również dla mężczyzn? Oczywiście, tylko moim zdaniem facet wybierze indywidualne zajęcia z własną trenerką nie chcąc być posadzonym o nadmierne zainteresowanie na zajęciach płcią piękną.
Drodzy Panowie i Panie, gdyby wszystkie tu wymienione  argumenty  nie przemówiły do Was i odpowiednio nie zmotywowały do zmiany i poprawy własnej postawy  - to przytoczę  jeszcze ostatni argument. 
Atrakcyjność fizyczna ma niezmiennie znacznie w preferencjach wyboru partnera  i  tu mam nadzieję, że zdopinguję wszystkich singli poszukujących drugiej połówki do zajrzenia na Polishcupidtree.com i przyjrzenia się postawom potencjalnych kandydatów do randki.

                                                                                                                 Kaja Zaborowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz