portal randkowy

portal randkowy
darmowy portal randkowy

poniedziałek, 28 lipca 2014

Dwa Brzegi 2014 w Kazimierzu Dolnym – już wkrótce


Widok  z Góry trzech Krzyży [fot.KZ]
Spędź weekend w Kazimierzu Dolnym 
we dwoje, samotnie, grupowo lub rodzinnie…

Klimatyczne nadwiślańskie miasteczko - przepiękne widoki na wapienne wzgórza teraz niestety ukryte  w morzu zieleni,  w tle białe domy  i czerwone dachy, pełne uroku spacery, spotkania i możliwość przeżycia filmowej ekstazy podczas  dorocznego Festiwalu Filmów i Sztuki „Dwa Brzegi” – to właśnie oferuje Kazimierz Dolny nad Wisłą.



Uczta duchowa, czyli festiwal filmów, koncerty, wystawy

W dniach 2-10  sierpnia 2014r. koneserzy sztuki filmowej i artystycznej   oraz   turyści, którzy w tych dniach odwiedzą Kazimierz będą mieli okazje uczestniczyć w  wielu premierach filmowych, spotkaniach, dyskusjach oraz wystawach.  Gotowe już są namioty,  w których odbędą się imprezy i projekcje, w dalszych etapach nastąpi montowanie obiektów towarzyszących imprezie oraz co najważniejsze -  sprzętu multimedialnego. Miejsce głównej lokalizacji festiwalu to Mięćmierz (dawna flisacka osada teraz nastawiona na turystykę i wypoczynek) oddalony od centrum Kazimierza ok. 3 km. Fani dłuższych  pieszych wędrówek mogą dojść  miejskim lasem.

Łącznie w sekcji Świat pod namiotem organizatorzy festiwalu zaprezentują 35 filmów - w tym 14  z nich to premiery.

Na inaugurację szykowany jest  film Zimowy sen (Złota Palma w 2014r. w Cannes), następnie publiczność zobaczy Lewiatan, Pojmani, Cuda, Dzikie historie.
Oferta filmowa to przemieszanie trillerów z psychologią, najnowsze trendów sztuki filmowej z nastawieniem na młode kino europejskie.  Swoje produkcje pokaże również Małgorzata Szumowska (córka pisarki Doroty Terakowskiej i  reżysera Wojciecha Szumowskiego), obejrzymy twórczość Andrzeja Chyry przede wszystkim znanego jako aktora filmowego, ale również teatralnego i reżysera.

Widok na Rynek i Kościół Farny [fot.KZ]
Na uwagę zasługują koncerty muzyki filmowej odbywające się na  Dużym  Rynku z udziałem Młodej Polskiej Filharmonii. Orkiestra składająca się z uzdolnionej młodzieży w wieku 14-23 lata w swoim repertuarze aranżuje muzykę klasyczną oraz stylizacje  jazzowe i rockowo-popowe. Popisy muzyczne zacznie tematami z filmów takich jak E.T, Gwiezdne wojny, Piraci z Karaibów.
W programie znajdą się tez sławy takie jak: Tymon&Transistors, Miąż, Adam Strug i Stanisław Soyka, (Zbiór pieśni do wierszy Leśmiana). 

W Galerii na Płocie zostanie zaprezentowana wystawa prac Tomka Sikory Kiedy wieś zasypia…, a w galerii Klimaty będzie można się zapoznać z jego autorskim filmem pt. Aix en Provence 2014. Galeria również udostępni w dniach festiwalu swoje sale na wystawę m.in. malarstwa Dariusza Milińskiego, odbędzie się koncert Strug, Leśmian, Soyka (wystep premierowy  albumu),  koncert zespołu oraz rozmowy o tekstach i muzyce – Akcent i Budka suflera w Klimatach, ponadto wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Piotra Fąfrowicza. Dla fanów muzyki smyczkowej zagra recital skrzypcowy Marcin Król. [źródło:Dziennik Wschodni].
 
Kuncewiczówka   [fot.KZ]
Nowością dla tegorocznego programu będą spotkania i dyskusje literackie w domu Marii i Jerzego Kuncewiczów (gdzie obecnie mieści się Muzeum) oraz  wolny wstęp na koncerty zorganizowane  na Rynku Dużym.

Wejściówki płatne i bezpłatne!

Już ruszyła internetowa przedsprzedaż biletów na stronie dwa brzegi./pl  Seanse są cenowo  zróżnicowane  w zależności od tego czy  będą się odbywać w Energetycznym kinie PGE (Miasteczko Festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9), czy w Kinie pod Srebrną Gwiazdą (Miasteczko Festiwalowe, ul. Nadwiślańska 9) . Dostępne są również wejściówki bezpłatne, które upoważniają do udziału w pokazach specjalnych filmów nagrodzonych Lux Prize. Wstęp wolny  jest możliwy  na pokazy w Kinie Perła (Mały Rynek), oraz Kinie za Rogiem (ul. Lipowa 12) oraz na Letnie koncerty Organowe w Kościele Farnym  p.w. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jana Chrzciciela. Swoje  odrębne ceny mają gale otwarcia i zamknięcia.

Rekreacja turystyczna

Wąwóz korzeniowy  [fot. KZ]
W wolnym czasie zachęcam do zwiedzania zabytków (wśród nich ruiny Zamku – u ich podnóża tablica poświęcona uczestnikom Powstania Styczniowego, ponadto Baszta, Góra Trzech Krzyży, ciekawe obiekty przyrodnicze (m.in. Wawóz korzeniowy). Dla zdrowia polecam spacer deptakiem nadwiślańskim (trasa ok.6 km),  przejażdżki statkami po Wiśle np. do Janowca.Warto skorzystać również z przejażdżki Eko -busikami (trasy 30-60 minutowe).  Dłuższa trasa promuje ciekawe obiekty architektoniczne,  urozmaicona została odwiedzeniem Cmentarza Żydowskiego oraz 15-minutowym spacerem  wzdłuż Wąwozu korzeniowego.
Zdrowo i ciekawie coś dla ciała i umysłu, dwa w jednym, czyli urlop w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą! Już dziś zaproponuj wypad we dwoje, rezerwuj bilety i pakuj walizki J!

                       /Kaja Zaborowska – zakochana w …Kazimierzu Dolnym J/  

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz